انواع Storage و توپولوژی های آن

انواع Storage و توپولوژی های آن

Storage به معنای ذخیره‌سازی یا انبار کردن اطلاعات، داده‌ها، یا اشیاء مختلف استفاده می‌شود. در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و صنعت، مفهوم “storage” به طرق متعددی استفاده می‌شود. به عنوان مثال:

ذخیره‌سازی داده Data Storage در مفاهیم مرتبط با کامپیوتر و فناوری اطلاعات، storage به معنای ذخیره‌سازی داده‌ها بر روی وسایل ذخیره‌سازی مانند هارد دیسک‌ها، فلش درایوها، سرورها، و ابر فضاها به کار می‌رود. Storage میتواند یک Device باشد، میتواند یک ابزار شبیه ساز باشد و یا میتوانید یک VSAN  باشد به هر حال Storage  میشود محل ذخیره سازی اطلاعات سازمان ما.

انواع Storage و توپولوژی های آن

انواع Data Store از لحاظ محل قرار گیری

Data store به معنی محل ذخیره شدن اطلاعات هست ما به تمامی محل های ذخیره سازی شده در ESXi میگوییم DataStore و اما انواع Data Store  از لحاظ محل قرار گیری چیا هستند؟

Local

اگر ما هارد سرور هایمان را به عنوان محل ذخیره شدن اطلاعاتمان انتخاب کنیم  Data Store  ما  local  میشود

Network

یعنی از طریق یک ارتباط شبکه ای فضای ذخیره سازی در اختیار من است ، اون دیسک ها و هارد ها مستقیما به سرور من متصل نیستند ، بلکه در جای دیگری در کنار هم قرار گرفته اند و از طریق یک Network  در اختیار سرور ما قرار میگیرید

vSAN

به زبان ساده یعنی Storage  که هم local  باشدNetwork، که برای درک بهتر اینگونه بیان شد.

vSan  یک تکنولوژی در VMware است که ما مینوانیم هارد های local  چند سرور های که روشون ESXi هست رو کنار هم قرار دهیم تا یک فضای ذخیره ساز برای ما ایجاد شود ، این فضا مجموعه چند فضا از جند سرور های فیزیکی مجزا باشد، بخشی از فضا در سرور خودمان هست و بخشی دیگر از هارد های سرور های دیگر که از طریق شبکه با ما ارتباط دارد.

انواع Storage و توپولوژی های آن

انواع استوریج از نظر نحوه ی ارائه فضای ذخیره سازی

یعنی به چه روش هایی میشود این فضای ذخیره سازی را در اختیار سرور های ما قرار گیرد در حقیقت تکنولوژی استفاده از فضای ذخیره ساز هست.

DAS (Direct Attached Storage)

یعنی یک فضای ذخیره ساز که وقتی آن را به یک سرور یا دستگاهی Attach  میکنیم این دستگاه ذخیره ساز فقط در اختیار آن سرور قرار میگیرد DAS به عنوان اختصاری از “Direct Attached Storage” شناخته می‌شود و به یک نوع سیستم ذخیره‌سازی داده در علوم کامپیوتر اشاره دارد. در DAS، ذخیره‌سازی داده مستقیماً به یک کامپیوتر یا سرور متصل می‌شود و توسط آن کنترل می‌شود.

در DAS، ذخیره‌سازی داده به کامپیوتر یا سرور مستقیماً وصل می‌شود تا به طور مستقیم از آن استفاده شود. این ارتباط ممکن است از طریق اتصالات مانند USB، Thunderbolt، eSATA و غیره انجام شود.

DAS ممکن است از انواع ذخیره‌سازی فیزیکی استفاده کند، از جمله هارد دیسک‌ها (HDDs) و فلش درایوها (SSDs). این انواع دستگاه‌ها به عنوان واحدهای DAS عمل می‌کنند.

DAS به عنوان یک راه ساده و کارآمد برای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی یک کامپیوتر یا سرور به کار می‌رود. به راحتی می‌توان دستگاه DAS را به کامپیوتر متصل کرده و از آن به عنوان یک درایو اضافی استفاده کرد.

DAS می‌تواند برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار گیرد، از جمله ذخیره‌سازی داده‌های مهم، پشتیبان‌گیری (backup)، اشتراک گذاری داده‌ها در یک شبکه کوچک، و غیره.

DAS با NAS (Network Attached Storage) و SAN (Storage Area Network) از نظر معماری و نحوه ارتباط با سیستم‌ها متفاوت است. در حالی که NAS و SAN به ترتیب به عنوان ذخیره‌سازی شبکه محور و ذخیره‌سازی مبتنی بر شبکه معرفی می‌شوند، DAS به عنوان ذخیره‌سازی مستقیم به سرور یا کامپیوتر ارتباط مستقیم دارد.

انواع Storage و توپولوژی های آن

NAS (Network Attached Storage)

NAS به معنای “Network Attached Storage” است و یک نوع سیستم ذخیره‌سازی داده است که به شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت متصل می‌شود. NAS به عنوان یک دستگاه سخت افزاری یا نرم‌افزاری عمل می‌کند و اجازه می‌دهد تا داده‌ها به اشتراک گذاشته شده ، از راه دور به آن‌ها دسترسی داشته باشند و روی  آن‌ها پشتیبان گیری backup   انجام شود ..

NAS به یک شبکه متصل می‌شود و می‌تواند توسط دستگاه‌های مختلف در شبکه به عنوان یک منبع ذخیره‌سازی داده دسترسی داشته باشد. این امکان را فراهم می‌کند که چندین کاربر یا دستگاه از طریق شبکه به داده‌های مشترک دسترسی پیدا کنند.

منبع ذخیره‌سازی مستقل  NAS به عنوان یک منبع ذخیره‌سازی مستقل عمل می‌کند و از کامپیوترهای اصلی مستقل است. این به معنای این است که NAS می‌تواند به صورت مجزا از کامپیوترها کار کند و دارای سیستم عامل خود باشد.

بیشتر سیستم‌های NAS دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های پیشرفته‌ای هستند، از جمله قابلیت‌های مدیریت داده، ایجاد کاربران و دسترسی‌های مختلف، پشتیبان‌گیری خودکار، امکان اشتراک‌گذاری وب، استفاده از ویژگی‌های RAID برای افزایش امنیت داده‌ها و غیره.

نکته NAS  در مقابل DAS  این است که میتوانید به چند   هارد وصل شود ، NAS   فضای ذخیره ساز دارد و میتواند آن را در اختیار چند دستگاه قرار دهد

SAN (Storage Area Network)

SAN به معنای Storage Area Network است و یک نوع معماری ذخیره‌سازی داده است که به توسعه و مدیریت ذخیره‌سازی داده در محیط‌های شبکه مرکزی (مانند مراکز داده) اختصاص دارد. SAN از NAS (Network Attached Storage) متفاوت است، زیرا به جای ارتباط مبتنی بر فایل (که NAS انجام می‌دهد)، به ارتباط مبتنی بر بلوکblock-level  برای داده‌ها متمرکز است.

block-level چیست؟

SAN به عنوان یک شبکه و معماری ذخیره‌سازی داده بر اساس ارتباط مبتنی بر بلوک عمل می‌کند. این به این معنی است که داده‌ها به صورت بلوک‌های داده در سطح پایین تری (به عنوان مقایسه، NAS به صورت فایل‌ها در سطح بالاتر کار می‌کند) انتقال می‌یابند.

SAN به عنوان یک مرکزیت مدیریت ذخیره‌سازی عمل می‌کند که توسط مدیران شبکه قابل مدیریت و کنترل است. این به این معناست که تمام منابع ذخیره‌سازی در یک SAN می‌توانند از یک مکان مرکزی مدیریت شوند.

SAN معمولاً امکانات پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهد که به بهره‌وری، امنیت، پشتیبان‌گیری (backup) و مدیریت داده‌ها کمک می‌کند. به عنوان مثال، SAN می‌تواند از تکنولوژی RAID برای افزایش امنیت داده‌ها استفاده کند.

SAN از قابلیت انعطاف‌پذیری بالا برخوردار است و می‌تواند به راحتی مقیاس‌پذیر باشد. این به معنی این است که می‌توان به راحتی ظرفیت ذخیره‌سازی را افزایش داد یا از تجهیزات جدید به شبکه SAN اضافه کرد.

انواع Storage و توپولوژی های آن

تکنولوژی های ارتباط با Storage

Direct Attach

یک تکنولوژی ارتباطی که وقتی ما ازش استفاده میکنیم دستگاه ذخیره ساز ما فقط از روی یک دستگاه Attach  میشود ، به نوعی همان تعریف DAS  میباشد ، معمولا Device  هایی که Direct Attach  هستتند یا به نوعی در دسته بندی DAS  قرار دارند ، از یکی از تکنولوژی های زیر برای برقراری ارتباط استفاده میکنند

ATA ,SATA ,SAS ,SCSI

 Direct Attach به عنوان یک مفهوم در زمینه ذخیره‌سازی داده در علوم کامپیوتر استفاده می‌شود و به نحوه اتصال یک دستگاه ذخیره‌سازی به یک سرور یا کامپیوتر می‌پردازد. این اتصال به صورت مستقیم انجام می‌شود، به معنی آنکه دستگاه ذخیره‌سازی و سرور یا کامپیوتر به طور فیزیکی به یکدیگر وصل می‌شوند. در اینجا توضیحات بیشتری در مورد Direct Attach آمده است:

Direct Attach به عنوان یک راه ساده برای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی یک سرور یا کامپیوتر به کار می‌رود. این اتصال به کاربر امکان می‌دهد دستگاه ذخیره‌سازی را به سرور یا کامپیوتر متصل کند و از آن به عنوان یک درایو اضافی استفاده کند.

3Direct Attach می‌تواند در محیط‌های مختلفی از جمله محیط‌های خانگی و شغفتی (SOHO) و محیط‌های کسب و کار مورد استفاده قرار گیرد. در محیط خانگی، افراد معمولاً از این روش برای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی کامپیوترهای شخصی خود استفاده می‌کنند.

با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های Direct Attach نیز امکانات پیشرفته‌ای ارائه می‌دهند. این امکانات می‌توانند شامل پشتیبان‌گیری خودکار، انکریپشن داده، ویژگی‌های RAID برای افزایش امنیت داده و غیره باشند.

Directبه طور کلی، Direct Attach یک راه ساده و مؤثر برای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی داده‌ها در یک سرور یا کامپیوتر است. این روش به ویژه در محیط‌هایی که نیاز به اضافه کردن ظرفیت ذخیره‌سازی به سرعت و با کمترین مشکل دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Fiber Channel

Fibre Channel (FC) یک فناوری و استاندارد انتقال داده است که به منظور انتقال داده‌ها با سرعت بالا و اطمینان بالا در محیط‌های شبکه‌های ذخیره‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تکنولوژی به عنوان یک روش مخصوص انتقال داده بین تجهیزات ذخیره‌سازی و سرورها در مراکز داده و شبکه‌های شرکتی بزرگ از اهمیت بسیاری برخوردار است.

یکی از ویژگی‌های برجسته Fibre Channel، سرعت بالا است. این تکنولوژی می‌تواند با سرعت‌های انتقال داده بالا، از جمله 4Gbps، 8Gbps، 16Gbps، 32Gbps و حتی 128Gbps کار کند. این سرعت‌ها به طور ویژه در محیط‌هایی که نیاز به انتقال داده‌های حجیم و برنامه‌هایی با آهنگ بالا دارند، بسیار مفید هستند.

Fibre Channel از پروتکل‌های مختلفی برای انتقال داده‌ها پشتیبانی می‌کند، از جمله

 FC-AL Fibre Channel Arbitrated Loop،

 FC-SW Fibre Channel Switched Fabric،

 و FC-PT (Fibre Channel Point-to-Point).

این انواع پروتکل‌ها به معنای این است که می‌توان Fibre Channel به شکل توپولوژی متنوعی پیکربندی کرد.

Fibre Channel به راحتی می‌تواند مقیاس‌پذیر باشد، به این معنی که می‌توان به سادگی ظرفیت ذخیره‌سازی و باند‌پایپ شبکه را افزایش داد. این ویژگی به معنای این است که در مواجهه با نیاز به افزایش ظرفیت، می‌توان از تجهیزات و تکنولوژی‌های Fibre Channel جدید استفاده کرد.

Fibre Channel به عنوان یک فناوری مخصوص شبکه‌های ذخیره‌سازی طراحی شده و توسط اکثر تولید کنندگان تجهیزات شبکه و ذخیره‌سازی پشتیبانی می‌شود. این به معنی این است که Fibre Channel معمولاً به عنوان یک گزینه پایدار و قابل اعتماد در محیط‌های انتقال داده حساس به زمان و امنیت داده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Fibre Channel به عنوان یک تکنولوژی معتبر در محیط‌های ذخیره‌سازی داده، به ویژه در مراکز داده بزرگ و محیط‌هایی که نیاز به سرعت و قابلیت اطمینان بالا دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تکنولوژی برای انتقال داده‌ها بین آرایه‌های ذخیره‌سازی و سرورها، ایجاد اتصالات مجازی برای انتقال داده‌ها و مدیریت پهنای باند شبکه بسیار مفید است.

انواع Storage و توپولوژی های آن

FCOE

FCoE به معنای  Fibre Channel over Ethernet است و یک تکنولوژی ارتباطی است که به منظور انتقال داده‌ها از طریق پروتکل Fibre Channel از طریق شبکه‌های Ethernet مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تکنولوژی اجازه می‌دهد تا Fibre Channel، که معمولاً برای اتصال ذخیره‌سازی مبتنی بر بلوک block-level storage به کامپیوترها استفاده می‌شود  به شبکه‌های Ethernet مورد استفاده در شبکه‌های مبتنی بر بستر Ethernet   متصل شود.

 از اتحاد دو تکنولوژی مختلف به منظور انتقال داده استفاده می‌کند. این تکنولوژی اجازه می‌دهد تا داده‌های Fibre Channel از طریق شبکه‌های Ethernet به اشتراک گذاشته شوند.

FCoE به عنوان یک تکنولوژی ارتباطی با سرعت بالا شناخته می‌شود و می‌تواند از سرعت‌های 10GbE، 25GbE، 40GbE و 100GbE استفاده کند. این سرعت‌ها به طور ویژه در محیط‌های مراکز داده برای انتقال داده‌های حجیم و ایجاد پهنای باند بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

FCoE به عنوان یک فناوری ارتباطی مبتنی بر شبکه‌های Ethernet از زیرساخت موجود برای کابل‌کشی استفاده می‌کند. این به معنی این است که نیاز به کابل‌کشی اضافی برای Fibre Channel از بین می‌رود و پیچیدگی سیم‌کشی کاهش می‌یابد.

FCoE به عنوان یک فناوری پیشرفته تلفیق دو تکنولوژی مهم ارتباطی به منظور انتقال داده در شبکه‌های مبتنی بر بستر IP و Ethernet مورد استفاده قرار می‌گیرد و به کاهش هزینه‌ها و پیچیدگی‌ها در محیط‌های ذخیره‌سازی داده کمک می‌کند.

انواع Storage و توپولوژی های آن

iSCASI

Internet Small Computer System Interfaceاست و یک پروتکل ارتباطی است که به منظور اتصال دستگاه‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر بلوک block-level storage به کامپیوترها از طریق شبکه‌های Ethernet  مورد استفاده قرار می‌گیرد. iSCSI به صورت معمول در محیط‌های مراکز داده و شبکه‌های شرکتی برای اشتراک‌گذاری داده‌ها و ذخیره‌سازی متمرکز داده‌ها به کار می‌رود. در زیر توضیحات بیشتری در مورد iSCSI آمده است:

iSCSI قابلیت مقیاس‌پذیری دارد و می‌توان به راحتی درایو‌های مجازی جدید اضافه کرد و از آن‌ها در محیط‌های شبکه متنوع استفاده کرد.

انواع Storage و توپولوژی های آن

شبیه سازهای استوریج

گاهی اوقات ما ممکن هست نتوانیم دستگاه هایی را Storage  را تهیه کنیم. می آییم اط شبیه ساز هایی استاده میکنیم که سرور و هارد ما را به حالت Storage  در می اورد.

مانند

Open-E

FreeNAS

Microsoft iSCSI Target

با اجرای این نرم افزار ها در سرور میتوانیم آن سرور را به یک Storage  تبدیل کنیم.

نویسنده مهندس نیما دیصی

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد

مهندسین عزیز گروه تلگرامی ارور شبکه برای کمک به همدیگر برای رفع ارور ها تشکیل شده است شما میتوانید با فشار دادن عکس تلگرام عضو گروه ما شوید

برای مشاوره و پشتیبانی شبکه با کارشناسان ما در  تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هفت =