آموزش Network plus قسمت اول

آموزش Network plus

در سری آموز های نتورک پلاس ما سعی کردیم به مطالبی کاربردی در شبکه و نگه داری شبکه بپردازیم ، با ما همراه باشید

در ابتدا با معرفی کمپانی ها و کتاب های کاربردی در شبکه آموزش خود را شروع میکنیم.

معرفی کمپانی های بزرگ تاثیر گذار در شبکه و آزمون آنها

سه شرکت تاثیر گذار در شبکه های کامپیوتری

این سه  شرکت به نام های Microsoft ،Cisco ،CompTIA که در کنار، ارائه محصولاتی که عرضه  میکنند یک سری دوره آموزشی دارد و یک سری مدارک بین المملی هم ارائه میدهد در ادامه درمورد این کمپانی ها بیشتر صحبت میکنیم . در CompTIA مطالبی ارائه میشود که اصول و   پایه شبکه میباشد یا همان Network plus است و همچنین  مدارکش مدارک  network plus میباشد.

آموزش Network plus

مایکروسافت اولین مدرکی که تولید کرد به نام های  MCSA  و MCSE

 Microsoft Certified System Engineer

Microsoft Sertified Solution Administrator  

این ها اسم های تجاری دوره  های ماکروسافت بودند تا سال 2088 و در سال 2008 ماکروسافت مدارک MCSA  و MCS    را به  MCITP تغییر داد. اما  معمولا فقط اسم های این مدارک تغییر میکند   کانسپت همان هست فرض کنید شما برای رانندگی تا الان از ماشین های دنده ای استفاده میکردید و حالا ماشین های اتوماتیک در بازار موجود میشود رانندگی شما تغییری نمیکند بلکه ساختار تعویض دنده برای شما تغییر کرده است.

MCITP

Microsoft Certified Information Technology Professional

از سال 2008 تا 2012 مدارک دوره های ماکروسافت MCITP بود تا این که  دوباره  در سال  2012 نام این دوره هابه  MCSE بازگشت اما این بار  MCSE  معنی متفاوت تری نسبت به قبل داشت MCSE  مخفف  Microsoft Certified Solution Expert میباشد همانند  MCITP مطالب همان بود  فقط مطالبی اضافه تر شده  ،پاییه اولیه مطالب در این دوره ها   همانند یکدیگر بود تا سال 2016 نام تجاری همین MCSE    ارائه میشد تا این که در سال  2016 به بعد دیگه MCSE   جایگزینAzure    قرار گرفت  و مدرکش  به نام تجاری  microsoft  Azure  در بستر  Cloud ارائه شد.

آموزش Network plus

مدارک سیسکو

و اما مدارک و دوره  های سیسکو چگونه است

مدارک و دوره های سیسکو از سه بخش اصلی CCNA CCNP CCIE  تشکیل شده است

CCNA CISCO CERTIFIED NETWORK ASSOCITE

CCNP CISCO CERTIFIED NETWORK PROFESSIONAL

CCIE CISCO CERTIFIES INTERNETWORK EXPORT

در دوره های سیسو در باره این دوره ها بیشتر صحبت میکنیم

Code Exam چیست ؟

از این به بعد باید نام  های شبکه را با  Code Exam  آن  رو بلد باشید  برای مثال شما باید بجای این که بگید من مدرک CCNA   دارم باید بگید من مدرک 301-200 دارم باید آن را با کدش نام ببرید و  کد هارو باید بلد باشید.

آموزش Network plus

هر کتابی و هر آزمونی  Code Exam  خودش را دارد در عکس زیر به کتاب ماکروسافت نگاه کنید

در عکس زیر هرم سیسکو را مشاهده مکنید

آموزش Network plus

سیر تکامل شغلی در شبکه

و اما در شبکه چه را هایی رو باید برویم در اینجا ما به ترتیب را های شبکه را به شما نشان میدهیم

1- Installing

نصب و راه اندازی شبکه که شامل کارهای پسیو شبکه و نصب راه اندازی سیستم های شبکه پرینتر و نصب نرم افزار های اولیه میشود همچنین   کابل کشی سوکت زدن ، اجرای دوربین های مدار بسته تحت شبکه و  ….. میباشد و شما باید به عنوان مهندس شبکه چندین بار در این پروزه ها حضور داشته باشید تا اصول و پاییه شبکه را بفهمید

2- Administering

مدیریت یا  Administering  شبکه شامل مدریت شبکه نصب و راه اندازی سرویس های شبکه ، کار با سرور های و زیر ساخت های شبکه ای  اضافه کردن شبکه نصب و راه اندازی اکتیودایرکتری ، بگ اپگیری و امنیت شبکه و… میباشد

3-Desining

بحث طراحی شبکه  این که از چه بستر هایی و چگونه برای ایجاد و راه اندازی شبکه استفاده کنیم و  این که چند تا سرور سوئیچ و روتر در آن شبکه  قراربدیم ، همچنین چه راه کار هایی برای امنیت شبکه خود داشته باشیم  تمامی از سری وظایف Disiner  شبکه میباشد

4-Troubleshooting

و اما به بالا ترین سطح شبکه یعتی عیب یابی شبکه میرسیم ، عیب یابی کردن  شبکه  یکی از بزگ ترین مسائل در شبکه میباشد که برای رفع و حل کردن مشکلات شبکه از متخصصین و کارشناس های با تجربه ITکمک میگیریند

آموزش Network plus

شبکه چیست؟

به گروهی از کامپیوتر ها و تجهیزاتی که کامپیوتر ها و سرور ها رو طریق یک سری از تجهیزات ارتباطی  به همدیگه وصل میکنند شبکه میگویند به تجهیزات ارتباطی Transmission Media میگویند.

Stand Alon Computer

به کامپیوتر هایی که به هیچ جایی وصل نیستند  و فقط از یک سری نرم افزار ها استفاده میکنند میگویند Stand Alon Compute

مزیت وجود شبکه نسبت به Standolon Computer

و اما شبکه به وجود اماد تا بتوانیم به راحتی  انتقال دیتا و ارتباطات انجام دهیم ما میتوانیم در شبکه  دیتا ها سرویس ها رو به اشتراک بگذاریم  مانند پرینتر فایل شیر و… Cental network management  به مدیریت شبکه از راه دور میگویند. ما با شبکه میتوانیم در پول وقت خود صرفه جویی کنیم.

آموزش Network plus

یک نمونه شبکه ساده

آموزش Network plus

سرور چیست؟

در یک شبکه کامپیوتری یک مرکزیتی وجود دارد که تمام دیتا ها واطلاعات در آن قرار دارد ، که شامل یک یا  چندین سیستم سخت افزاری و نرم افزاری میشود ، تمامی کاربر ها کامپیوتر های موجود در شبکه کامپیوتری سرویس ها و منابه دیتا خود را از سرور میگیرند.

کلاینت چیست؟

به تمامی دیوایس هایی که از سرور خود سرویس میگیرند میگوییند کلاینت برای مثال شما از اپلیکیشن واتس اپ در گوشی خود استفاده میکنید ، شما یک کلاینت هستید که دارید از سرور های شرکت واتس اپ سرویس میگیرید.

چگونه کلاینت و سرور ها به هم وصل میشوند

آموزش Network plus

بین یک سرور و کلاینت باید یک ارتباطی مانند کابل شبکه باشد تا بتوانند با یکدیگر در ارتباط باشند و اما وقتی تعداد کاربر ها زیاد میشود ما نمیتوانیم به ازای هر کاربر یک کارت شبکه اضافه کنیم   بنابراین باید  توسط یک سری تجهیزاتی  ارتباط  بین سرور و کلاینت ها رو رو تعداد بالا تر بخش کند که به این تجهیزات هاب و سوئیچ گفته میشود.

MAC address و IP address چیست؟

هر دیوایسی در شبکه یک ادرسی دارد مانند تمامی افراد جامعه که دارای یک  ادرس  unique هستند مثلا کد ملی هر فرد و همچنیدن داری یک ادرس متغییر میباشند که ممکن هست تغییراتی در این ایجاد شود مانند کد پستی محل سکونت

ادرس  physical  و logical

Physical —-mac  یا همان ادرس unique  و ثابت

Logical —–ip  یا همان ادرس متغییر

مثال : پیرن فوتبالیست ها داری دو تا آدرس هست یکی اسم فوتبالیست و دیگری شماره فوتبالیست نام فوتبالیست ها همیشه ثابت هست اما ممکن هست ئقتی به تیم دیگری میروند شماره پیرهن آن ها تغییر کند.

آموزش Network plus

کامپیوتر ها یک MAC Address دارند یک IP Address و Mac Address  همیشه ثابت هست

بسته ارسالی مانند پاکت نامه باید باید  surce ip  ،  surce mac  و Destination ip Destination mac را داشته باشد.

آموزش Network plus

کامپیوتر مقصد از کجا میداند ip و مک مقصد کدام است؟

فرض کنید شما میخواهید برای کسی نامه بنوسید ادرس و کد پستی را ازش میپرسید ابتدا کامپیوتر بسته را ابجاد مکند بسته هنگامی که ایجاد میشود برای این که به سمت کامپیوتر دیگری برود ابتدا ان را به سوئیچ ارسال میکند و سوئیچ از تمام پورت هایش آن را خارج میکند به اصطلاح در شبکه Broadcast میکند.

تفاوت هاب و سوئیچ چیست؟

هاب مک ادرس نمیفهمد و هر بار پیام را برای همه میفرستد یا Broadcast میکند اما سوئیچ یک بسته را یک بار صدا میزند و در تمام شبکه یا پورت ها میفرستد سپس mac address مقصد وقتی جواب میدهد میفهمد مقصد در کدام پورت هست و ادرس را در جول مک ادرس خود یاداشت میکند و سپس بسته را به مقصد میرساند.

Mac table چیست؟

سوئیچ ها mactable دارند. هر کدام از پورت های سوئیچ داری شماره ای هستند پشت هر پورت یک دیوایسی با یک پورت مشخص قرار گرفته است وقتی یک کامپیوتر میخواهد بسته ای را به کامپیوتر دیگر ارسال کند یک بسته درست میکند که میگوید میخواهم از مک ادرس A به مک ادرس B بروم کامپیوتر A بسته ایجاد شده را میدهد به سوئیچی که تازه خریداری شده جدول مک ادرس آن خالی است یعنی دفعه اول رفتارش مانند هاب است چون هیچ اگاهی نسبت به شبکه ندارد ولی شروع میکند به نوشتن جدول مک ادرسش، اول میگوید بسته ای که از پورت 0/1 امده بیرون مک ادرسش A  هست پس مک ادرس آن را در جدولش قرار میدهد و در خودش ذخیره میکند هر 300 ثانیه سپس بسته را از تمام پورت خارج میکند پورتی که جواب میدهد mac ادرس مقصد هم مشخص میشود و سوئیچ در جدول خود قرار میدهد بدین صورت سوئیچ ارام ارام جدول مک ادرس خود را پر مکند و بسته های بعدی که قرار است در پورت های سوئیچ ارسال شود مستقیم از پورت خودش وارد میشود و سوئیچ بعد یه مدت میدوند کدام دیوایس در کدام پورت قرار دارد.

آموزش Network plus

نویسنده مهندس نیما دیصی

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد

مهندسین عزیز گروه تلگرامی ارور شبکه برای کمک به همدیگر برای رفع ارور ها تشکیل شده است شما میتوانید با فشار دادن عکس تلگرام عضو گروه ما شوید

برای مشاوره و پشتیبانی شبکه با کارشناسان ما در  تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *