آموزش نصب و راه اندازی vCenter

آموزش نصب و را اندازی vCenter

vCenter یک محصول از VMware است که به مدیران شبکه و مدیران مجازی‌سازی اجازه می‌دهد تا محیط‌های مجازی را مدیریت و کنترل کنند. این نرم‌افزار به توسعه دهندگان امکان مدیریت مجموعه‌های از میزبان‌های ESXi و ماشین‌های مجازی را فراهم می‌کند. vCenter می‌تواند به صورت تجاری (vCenter Server) یا رایگان (vCenter Server Appliance) در دسترس باشد.

دلیل نصب و راه اندازی vCenter

vCenter به شما امکان می‌دهد تا مجموعه‌های از میزبان‌های ESXi را از یک نقطه مرکزی مدیریت کنید. این به مدیران اجازه می‌دهد تا ماشین‌های مجازی را ایجاد، مهاجرت، مدیریت و نظارت کنند.

مهاجرت با حفظ پیوستگی

vCenter امکان مهاجرت زنده ماشین‌های مجازی بین میزبان‌های ESXi را فراهم می‌کند. این به شما اجازه می‌دهد تا ماشین‌های مجازی را بدون از دست دادن عملیات و با حفظ پیوستگی سرویس از یک میزبان به دیگری منتقل کنید.

پیگیری و بهینه‌سازی منابع

vCenter به شما امکان مدیریت منابع میزبان‌های ESXi را از طریق مشابهی ارائه می‌دهد. این به شما این امکان را می‌دهد که منابع را تخصیص دهید، پیگیری کنید و بهینه‌سازی کنید.

ابزار نظارت و گزارش‌دهی

vCenter ابزارهای نظارت و گزارش‌دهی پیشرفته‌ای را فراهم می‌کند تا مدیران بتوانند عملکرد ماشین‌های مجازی و منابع سیستم را نظارت کنند و گزارش‌های مختلفی از عملکرد مجازی‌سازی تهیه کنند.

محافظت امنیتی

vCenter امکانات امنیتی از جمله کنترل دسترسی و مدیریت اجازه‌نامه‌ها را فراهم می‌کند تا شبکه‌های مجازی از دسترسی غیرمجاز و نفوذ‌های امنیتی محافظت شوند.

تاریخچه vCenter

vCenter از سال 2003 و با نام‌های مختلف به تاریخچه خود ادامه داده است. ابتدا با نام VirtualCenter شناخته می‌شد و از آن زمان به طور مداوم توسعه یافته است. ویژگی‌های بیشتر و قابلیت‌های پیشرفته‌تر به طور مداوم به این نرم‌افزار اضافه شده است تا به مدیران مجازی‌سازی کمک کند تا محیط‌های مجازی خود را به بهره‌وری بیشتر و با امنیت بالاتر مدیریت کنند.

ما در این مقاله قرار هست نصب و راه اندازیvCenter  را به شما آموزش دهیم.

چرا باید vCenter نصب کنیم؟

vCenter برای مدیریت کردن زیر ساخت مجازی سازی شبکه وقتی که تعداد EXSi ها از دو عدد بیشتر مشوند بسیار واجب و حائز اهمیت است. زیر ساختی که دارای چند سرور ESXi  هست و هیچ vCenter  نداشته باشد یک نقطه ضعف بسیار بزرگ درآن زیر ساخت میباشد و این میتواند نظم کار شما را از بین ببرد و اعتبار شما در مجموعه را پایین بیاورد. همچنین شما با نصب و راه اندازی vCenter  میتوانید شبکه و سرور های مجازی خود را به آسانی مدیریت کنید. از همه این ها مهم تر شما میتوانید در شبکه سازمانتان load balance  داشته باشید.

به عنوان مثال فرض کنید ما دو سرور داریو سرور 1 و سرور 2 در برخی از تایم های روز سرور 1 مشغول میشود و سرور2 در همان تایم کارش کم تر هست خودش به صورت اتوماتیک کار هارو بین سرور ها تقسیم میکند. یا فرض کنید یک سرور Down  میشود ، به هر دلیل سرور خاموش میشود ما میتوانیم Virtual machine  را در سرور ها جا به جا کنیم. یکی دیگر از کاربردهای مهم مدیریت ترافیک ها و استوریج ها و … قابلیت هایی که بسیار جذاب هست.

در این مقاله ما قرار است نصب و راه اندازی vCenter را بصورت کامل و کاربردی به شما آموزش دهیم.

دانلود و نصب vCenter

ابتدا نرم افزار  vCenter  را دانلود میکنیم که حدودا 8GB حجم دارد. توجه داشته باشید vCenter مانند نسخه های قدیمی که می شد به صورت Application  روی Windows  نصب کرد دیگر نیست الان فقط بصورت  Appliance میتوان آن را راه اندازی کرد. یعنی وقتی نصبش میکنیم میرود در زیر ساخت مجازی که روز ESXi  هست یک Virtual Machine  میسازد و آن را روی ESXi  تعریف شده نصب میکند. پس در حقیقت vCenter  شما یک ماشین مجازی هست که در ESXi شما قرار دارد.

سخت افزار مورد نیاز برای ساخت vCenter

ما برای ساخت vCenter  به حداقل 14 GB رم نیازمندیم.

استفاده از Active Directory

در مرحله اول قبل از نصب ما می آییم از Active Directory  استفاده میکنیم بخاطر این که می میخواهیم یک پیاده سازی حرفه ای شبکه از vCenter  داشته باشید میخواییم بتوانیم ESX  هامون رو با نام  Add کنیم یا ESX  هامون رو با نام صدا کنیم این ها مزیت های مختلف تو دل کار های مختلف هست پس باید بتوانیم name resolution انجام دهیم ، برای این که name resolution انجام شود باید Domain Controller  داشته باشیم تا از سرویس DNS  آن استفاده کنیم بنا بر این Domain Contoroller  خود را آماده یا راه اندازی میکنیم

Setup vCentrt

بعد از دانلود نرم افزار vCenter  وارد پوشه آن میشویم و VMvsre-VCSA را mont  میکنیم یا وارد  iso  آن میشویم.

نکته شما از هر سیستمی که بتواند سرور های شمارا ping  کند میتوانید س vCenter  را نصب کنید.

در اینجا ما با Laptop  خودمان که دسترسی به شبکه دارد میخواهیم نصب را انجام دهیم.

برای این که نصب را انجام دهیم وارد پوشه vcsa-ui-installer  میشویم.

ساخت vCenter

سپس گزینه Win 32

و در مرحله بعد install.exe را کلیک میکنید.

سپس وارد مراحل نصب میشویم. در مرحله اول از شما میپرسد که چه کاری میخواهید انجام دهید Restore   ، Update  ،  Migrate  و یا Install.

ما گزینه  install  را میزنیم و وارد مرحله بعد میشویم.

ساخت vCenter

همانطور که میبینید Stage 1  و Stage2   یعنی نصب و راه اندازیش دو مرحله دارد ، رو Stage 1  مییریم جلو و  Next  رو میزنیم

ساخت vCenter

در مرحله بعد به چهار گزینه میرسیم که با هم بررسی میکنیم.

Esxi Host or vCenter server name

در این گزینه از شما میخواهد IP ESX و یا vCenter  را وارد کنید، طبیعتا ما میخواهیم بر روی ESX خود vCenter را نصب کنیم ما مستقیما بر روی Esxi  خود وصل میشویم و ip یا name سرور ESXi را میدهیم و روی آن vCenter نصب میکنیم.

پس این گزینه vCenter چی هست؟

شما ممکن است در زیر ساخت خود یک vCenter دیگری داشته باشید و الان یک vCenter  دارید و میخواهید vCenter  دوم را را برای بحث های تحمل خرابی و.. راه اندازی کنید. شما نام و یا ip  vCenter  را وارد میکنید و به v Center  متصل میشود و لیست تمام ESXi  های موجود را به شما نمایش میدهد و شما میتوانید سرور ESXi  مناسب خود را انتخاب کنید و vCenter  را در آن راه اندازی کنید

حالا ما در این جا نام ESXi  را وارد میکنیم.

ما مکانیزم راه اندازیمان بر اساس name  هست که بصورت استاندارد به شما آموزش دهیم

در گزینه های بعدی یوزرنیم پسوردESXi  خود را وارد میکنید.

vCenter

سپس منتظر میمانید تا به سرور کانکشن برقرار شود.

اسم دادن به ماشین vCenter

درمرحله بعد میخواهد  برای Virtual Machin  که بسازد یک اسم و پسورد تعریف کنیم و از شما پسورد  root  خواسته به آن معنا هست که یوزرنیم vCenter  شما root میباشد.

vCenter

در مرحله بعد از شما میپرسد Deployment Size  شما چقدر است که در جدول پایین به شما سخت افزار مورد نیاز برای هرکدام را نمایش میدهد. در جدول پایین میتوانید بسته به تعداد هاستتان سایز شبکه خود را مشخص کنید ،همچنین Storage Size  هم مشخص میکند که سایز storage های شما کدام است.

vCenter

در مرحله بعد از ما میپرسد که Data Store  را روی کدام LDS یا Local Data Store  نصب کنیم در این جا همان  ESXi   معرفی شده میباشد. تیک Enable thin disk mode  بصورت داینامیک از هارد شما استفاده میکند یعنی نیاز به مصرفش از هارد بر میدارد.

نصب vCenter

در مرحله بعد تنظیمات شبکه vCenter  را انجام میدهیم. توجه داشته باشید که اگر vCenter به جای IP  اسم تعریف میکنید  ،حتما آن را در DNS تان رجیستر کنید.

vCenter نصب

در اینجا  stage 1 مان به پایان میرسد و میرویم سراغ stage 2

در محله بعد از شما میپرسد Time Synchronization mode میخواهید چی باشد یعنی Time  اش رو از کی سوال کند به نوعی Server Time  کدام باشد.

1-غیر فعال باشد.

2-از Esx بگیرد.

3-یا اگر در مجموعه NTP  سرور دارید آدرس آن را بدهید.

گزینه بعد میتوانید SSH  را فعال یا غیر فعال کنید.

 

vCenter

در اینجا SSO مدل احراز هویت Single Sing On میتوانید سطح دسترسی و یوزری که میتواند لاگین کند را تعریف کنید.

یا میتوانید یک SSO  جدید بسازید و یا این که شما قبلا یک SSO  داشتید و آن را Add  میکنید.

ما در اینجا یک یوزر ادمین تعریف میکنیم با نام vCenter.local  و وارد مرحله بعدی میشویم.

سپس از شما میپرسد میخواهید به CEIP  وصل شوید و در پرسش و پاسخ و تجارب را به اشتراک بزارید.

میتونید Join  بشید تا گزارش از  ارسال شود و سپس  next را میزنید.

خلاصه ای از پیکربنده و یک Warning  که میگوید نمیتوانی روند نصب را  Stop  کنید اگر Stop  شود باید نصب و راه اندازی از اول انجام شود.

بعد از نصب شما میتوانید با وارد کردن لینک https://vcenter.parsis.com:443 به vCenter خود وصل شوید و ESX های خود را در آن Add کنید.

نویسنده مهندس نیما دیصی

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد

مهندسین عزیز گروه تلگرامی ارور شبکه برای کمک به همدیگر برای رفع ارور ها تشکیل شده است شما میتوانید با فشار دادن عکس تلگرام عضو گروه ما شوید

برای مشاوره و پشتیبانی شبکه با کارشناسان ما در  تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − دو =